środa, 21 grudnia 2011

Czym odśnieżać ogród?

Czym odśnieżać ogród?

Zima ma swoje dobre strony, nie tylko dla miłośników narciarstwa. Zasypany śniegiem ogród i oszronione gałęzie drzew wyglądają niesamowicie, często wręcz magicznie. Śnieg jest też potrzebny roślinom. Odpowiednio gruba pokrywa śnieżna chroni je przed mrozem. Gdy śniegu jest sporo, mogą pod nim przetrzymać siarczyste mrozy nawet rośliny łatwo przemarzające.
Działkowa alejka w środku zimy. Odpowiednio gruba pokrywa śnieżna chroni rośliny przed mrozem. Ale nadmiar sniegu może też być utrapieniem.
zobacz powiększenie


Niewielkie powierzchnie, np. wokół domu, możemy odśnieżyć narzędziami ręcznymi, takimi jak łopaty i szufle do śniegu.
zobacz powiększenie


Odśnieżanie będzie łatwiejsze gdy zastosujesz lekką szuflę marki Fiskars. Głowica z tworzywa, do którego nie przylega mokry śnieg, zakończona wzmacniającą listwą z aluminium. Lekki aluminiowy drążek pokryty Pcv.

Ale na tym zalety śniegu w ogrodzie w zasadzie się kończą, a w pewnych sytuacjach śnieg może też zagrażać naszym roślinom. Przede wszystkim czapy śniegu zalegające na koronach drzew mogą się stać przyczyną ich deformowania lub nawet łamania gałęzi. Dlatego też, szczególnie z kolumnowych form iglaków, trzeba nadmiar śniegu strząsać. Profilaktycznie można też kolumnowe formy drzew iglastych odwiązać sznurkiem, szczególnie jeżeli mieszkamy daleko od działki i regularne wizyty na niej nie będą możliwe.

Zbyt gruba pokrywa śnieżna, szczególnie zleżałe hałdy, powodują że rośliny marnieją wskutek braku tlenu i przytłaczającego je ciężaru. Gdy w cieplejsze dni śnieg topnieje, a nocami znów zamarza, tworzą się skorupy lodu, które nie przepuszczają powietrza. Są szczególnie groźne dla trawników (rozwija się tzw. pleść śniegowa) oraz roślin cebulowych i bulwiastych, które w takich warunkach mogą gnić. Pod koniec zimy nadmiar wody z topniejącego śniegu może pogorszyć kondycję gatunków wrażliwych na wilgoć. Dlatego też w czasie odśnieżania ogrodowych ścieżek, czy terenu woków domu, pamiętajmy aby na trawniki i rabaty nie zrzucać zbyt dużych ilości śniegu.

Nadmiar śniegu jest jednak dla nas szczególnym utrapieniem, gdy nie możemy wyjechać z garażu lub musimy przedzierać się przez śnieżne zaspy aby dobrnąć do furtki. Wówczas nie obędzie się bez odśnieżania.

Jak zatem pozbyć się nadmiaru białego puchu? I jak odśnieżyć ścieżki, aby nie zagrażać otaczającym je roślinom?

Własnymi siłami

Przede wszystkim odradzam posypywanie nawierzchni solą. Sól jest bardzo szkodliwa dla roślin, po rozpuszczeniu przedostaje się w raz z wodą wgłąb gleby. Jeżeli już chcemy posypać oblodzone ścieżki, to wyłącznie piaskiem. Najlepiej jednak pozbyć się nadmiaru śniegu i oblodzenia za pomocą odpowiednich narzędzi.

Niewielkie powierzchnie, np. wokół domu, możemy odśnieżyć narzędziami ręcznymi, takimi jak łopaty i szufle do śniegu. Ich zalety to prosta obsługa, brak zanieczyszczania środowiska i uniezależnienie od źródeł energii. No może z tym ostatnim to nie tak prosto, bo potrzebna jest siła naszych rąk. Jednak nieco sprytu i dobry sprzęt sprawią, że praca będzie dość łatwa. Najprostszą łopatą do śniegu, jaką można sobie, wyobrazić są drewniane odgarniacze z prostokątnego kawałka sklejki przybitego do drewnianego trzonka. Praca z taką łopatą nie jest jednak zbyt komfortowa.

Znacznie lepiej zastosować łopaty lub szufle do śniegu o głowicach (część, którą nabieramy śnieg) wykonanych lekkiego z tworzywa (najczęściej aluminium lub polipropylenu), do którego nie będzie przylepiał się śnieg. Boczne krawędzie głowic nie są ostre, a łukowato wygięte ku górze. Krawędź natarcia powinna być zakończona metalową listwą co zwiększy wytrzymałość łopaty do śniegu i pozwoli nią rozbijać również cienki lód. Warto również zwrócić uwagę na dobre wyważenie narzędzia, wyprofilowanie trzonka, oraz wygodne dla dłoni uchwyty. Dobrze jest, jeżeli części, za które chwytamy łopatę, są pokryte gumą, co ograniczy marznięcie i ześlizgiwanie się dłoni podczas pracy. Przykładami narzędzi posiadających te pozytywne cechy są szufle do śniegu Fiskars Fs143000 oraz Fiskars Fs143060. Producent ten oferuje też nieco tańsze i bardziej uniwersalne szufle do śniegu i ziarna - Fiskars Fs116a.

Jeżeli ścieżki są pokryte grubszą warstwą lodu lub zlodowaciałego śniegu, poza łopatą do odśnieżania, przyda się też odkuwacz do lodu. Głowice odkuwaczy muszą być bardzo wytrzymałe, są zatem z reguły produkowane z utwardzonej stali. Głowice mogą być płaskie lub lekko wgłębione, o kształcie prostokątnym, trapezowym lub półkolistym.

Czasami widuję osoby, które do odkuwania lodu używają zwykłych łopat. Takie zastosowanie łopaty jednak odradzam, gdyż jej głowica może ulec zniszczeniu. Odkuwacze do lodu mają z reguły znacznie twardsze, bardziej wytrzymałe głowice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz